Skip to content

Bergen, day 1

DSC_0159Nie je žiadnym tajomstvom, že srdcia nás oboch sú priťahované severskými krajinami, ich prírodou, dizajnom, mentalitou, históriou a vlastne aj súčasnosťou. Na jeseň minulého roka sme si to (vcelku) spontánne strihli na predĺžený víkend do hlavného mesta Nórska – Osla. A bola to láska! Preto sa nie je čo čudovať, že po niekoľkých mesiacoch sme sa znova vybrali na sever. Znova do Nórska. No tentokrát viac na západ, k členitejšiemu pobrežiu a hlbokým fjordom. Uprostred februára sme mali obaja v diároch červený nápis “Bergen”.

For English click here (but scroll whole post for all the photos 😉 )

Na štvrtkové ráno, kedy sme to mali namierené na letisko, si spomíname ako keby to bolo včera. Radosť, očakávanie ba až vzrušenie z blížiacej sa cesty a spoznávania nových miest. Zakaždým, keď opúšťame Prahu, sa v nás miešajú tomuto podobné pocity. A hoci balenie a všetky tie prípravy okolo cesty nás až tak nebavia, od momentu čo nasadneme na metro smer letisko, všetko to z nás opadne a ostáva už len čistá a úprimná radosť. Tiež to máte podobne?
 norway
Boeing 737 so žiarivým červeným nosom a čierno-bielym portrétom niekoho významného (nemôžeme si všetko pamätať) sme sledovali už pri jeho príchode na pražské letisko (aspoň raz sme niekam dorazili prví). Norwegian nám ponúkol možnosť postovať jednu fotografiu za druhou priamo z paluby lietadla, pri nadmorskej výške 11 000 m nad zemou, čo sme ako bloggeri samozrejme využili a decentnou fotografiou dali najavo všetkým našim sledovateľom na sociálnych sieťach, že “my niekam letíme”! Ale inak sme si užívali krásny let, slnečné počasie, úchvatný výhľad, niekoľko desiatok minút offline života a prosté ničnerobenie. Mať pripojenie na internet priamo počas letu môže byť jednoznačne veľkou výhodou a skvelou pridanou hodnotou pre cestujúceho, no ja som ešte stále rád za chvíľu kľudu, ktorú počas lietania zažívam. A tak som si ju doprial aj na palube Norwegian.
Hladké (alebo nebolo až tak hladké?) pristátie na letisku v Bergene nám spríjemnil dychberúci výhľad na fjordy, nórsku prírodu a nekonečný oceán. Už počas prvých chvíľ nad Nórskom sme vedeli, že štyri dni budú málo a že Bergen nás chytí za srdce.
Po príchode do centra mesta nás privítal svieži (lepšie povedané kvalitne studený) vietor, ktorému sa ale nepodarilo zmraziť náš úsmev, dobrú náladu a úžas z krásneho prostredia. Vystupovali sme na hlavnej autobusovej zastávke “Bergen bystasjon”, ktorá je v pešej vzdialenosti parku s jazerom “Lille Lungegardsvannet”. Dá sa povedať, že týmto parkom začína centrum mesta, ktoré sa tiahne po oboch stranách prístavu. Za pomoci mapy a inštinktu cestovateľa (ale podstatná bola skôr tá mapa) sme sa po niekoľkých minútach a troch prejdených uliciach ocitli na námestí pri divadle “The National Stage Bergen”, kde sme si cez Airbnb prenajali byt.
A ten si zaslúži samotnú kapitolu (a možno aj dve)…
DSC_0115DSC_0119DSC_0153
V dobe, keď Mišo hľadal ubytovanie v Bergene (ja som sa tejto aktivity nezúčastnil, lebo ako isto viete, výlet do Bergenu bol pre mňa prekvapením), bol na vážkach a nevedel sa rozhodnúť medzi hotelom a prenajatím bytu. Ak patríte do skupiny nenáročných cestovateľov, ktorým postačí motel na okraji mesta, na cestu do Bergenu rovno zabudnite. Nič ako motely a lacné hotely tam nie je. Sú tam hotely, kde sa o vás postarajú ako o princezné a fotky na Instagrame z hotelových izieb dostanú minimálne XY like-ov, no z peňaženky vám vytiahnú aj to, čo ste si odkladali na blížiaci sa deň matiek. Alebo ak sa prikláňate k “bývaniu s dušou” a chcete zažiť pravý Nórsky život, môžete si prenajať (rovnako predražený) byt na Airbnb. My v poslednom čase cestujeme najmä cez spomínaný portál (aj keď si uvedomujeme jeho nedostatky a zápory) a nebolo tomu ani tentokrát inak.
Kathy a jej kúzeľný byt. V skratke by som presne tak definoval náš podnájom a jeho majiteľku. Na rohu námestia stojí nenápadný biely dom, s dvoma nadzemnými poschodiami a množstvom veľkoplošných okien. V prízemí je starožitníctvo, dýcha to tam históriou. Za pultom sa usmieva milá pani, predáva, rozpráva príbehy. Je to Kathy, majiteľka obchodíku a dvojposchodového bytu nad ním. Po srdečnom privítaní zatvára starožitníctvo a vedie nás nahor. Vysvetľuje nám, ako správne otvoriť a zatvoriť staručké vchodové dvere, ktorých zámok sa vymyká aktuálnym modelom. Po strmých drevených schodoch stúpame na poschodie. Každý schod zapraská inak a každým schodom sme bližšie k veľkému prekvapeniu.
 DSC_0197DSC_0100DSC_0117
Víta nás priestor úctyhodnej veľkosti. Vysoké stropy a veľké sklenené okná pozdĺž dvoch celých strán podčiarkujú veľkoleposť tohto bytu. Nevieme, kam sa skôr pozerať. Majiteľkyna vášeň pre starožitné a krásne veci s príbehom sa pretavila aj do tohto príbytku. Steny zdobia staré bronzové a mosadzné rámy, do ktorých Kathy zarámovala svoje obľúbené maľby, zrkadlá a fotografie. Nábytok je rôznorodý, no štýlovo jednotný. Zaujímavé detaily nechýbajú ani tu. Sochy a stojany zdobia majiteľkyne šperky a ako sama hovorí, dáva tak tomu svojský ráz a v čisto estetických bytových doplnkoch hľadá ich praktické využitie.
Knihy, závislosť sama o sebe. V celom byte, všade sú knihy. V každom rohu izby, na všetkých parapetách, pri každej sofe a na každom stolíku. Dlážka je mierne zakrivená, jedna strana jedálenského stola musí byť podopretá. Ako inak, knihami. Na policiach a kuchynskom parapete stojí malé zoskupenie kaktusov. Páči sa nám tu ešte o niečo viac…
DSC_0121DSC_0195DSC_0137
V kuchyni nás čaká čerstvý chlieb, maslo, čaj a káva. Kathy nám ukazuje kde čo nájdeme a ktoré spotrebiče nemôžeme súčasne zapnúť, aby sme nevybili poistky (stále hovoríme o 200 možno 300 rokov starom dome). Nad kuchynským stolom visí veľký luster bez žiaroviek. Na ňom sú zavesené malé espresso šálky z celého sveta. Znova krásny detail a ja už v duchu splietam plány, ako tu ostať na dhlšie než niekoľko dní…
Je čas ísť o poschodie vyššie. Znova po strmých drevených schodoch, ktorým znížený strop pridáva na dramatickosti a každý výstup sa tak stáva menšou adrenalínovou disciplínou. Druhé poschodie skrýva priestornú kúpeľňu a drevom obloženú spálňu. Znova je to iný svet. Tak trochu horský, miestami pripomínajúci chatu, no veľmi útuľný, čo oceňujeme najmä počas chladných a sychravých nórskych nocí.
Kathy nám predáva kľúče od bytu, vracia sa do svojho obchodíku o poschodie nižšie. My niekoľko minút znova prechádzame celým bytom, hľadáme detaily, čítame názvy kníh na policiach, ochutnávame nórsky chlieb, pijeme horúci harmančekový čaj. Byt má svoju neopakovateľnú atmosféru a je nám v ňom príjemne. No bola by škoda sedieť vo vnútri… Vyberáme sa do chladných ulíc malebného Bergenu.DSC_0133DSC_0135DSC_0192DSC_0193

It is no mystery that our hearts are in love with scandinavian countries, their nature, design, mentality, history and actually also the present. In the autumn last year we made a spontaneous trip to Oslo. And it was love! So no wonder after few months we headed on North again. Now more West, to the deep fjords, in the middle of February we visited Bergen.

That Thursday morning when we were going to the airport is like today. That happiness, excitement from the starting journey was so strong. Everytime we are leaving Prague, we are full of those feelings. And even all the packing and things around are not the our favorite activities, from the moment we get on the metro in direction to airport, everything is away and we are just full of pure joy. Are you the same?

Boeing 737 with big red nose attracted our attention immediately when it landed on Prague airport. Norwegian offers wifi on board whole time during the flight, so we were able to post snapchats and photos even in 36000ft above. From one point of view it is amazing feeling to show someone in live “broadcast” – Hey, we are now in 36000ft, flying above your head – but after a while, we went offline and just enjoyed awesome view from the plane window, sunny weather and simple doing nothing. Be online during flight is nice option, but we still like the old “offline way”. Flying is still for us something special, no matter we do 20-30 flights per year.

During landing in Bergen we could watch breathtaking scenery of fjords, pure nature and little colourful wooden houses. We already knew four days will be not enough and we will have to come back.

After bus transfer to citycenter we were welcomed with fresh and breeze air, but it couldn’t freeze our smiley faces. From bus station “Bergen bystasjon” it was just few minutes walk to center and park “Lille Lungegardsvannet”. Few another minutes and you are on the main square with theater “The National Stage Bergen” which was near our Airbnb flat. And this flat deserves own paragraph..or more!

This accommodation option is the best you can choose in Bergen. It is a way how to experience pure Norway way of living. It is not much cheaper than the hotel, but why to stay in common soulless hotel room when you can live in beautiful flat with history.DSC_0126DSC_0124DSC_0127

Kathy and her magical flat. This is short description of our sublet. On the corner of the square stands inconspicuous white house with two floors and many super large windows. In the ground floor is antique shop with smiling lady behind the counter. She is selling, telling stories, you immediately know she has a big heart. It is Kathy, owner of the flat above the shop. After heartful greeting with us she invited us to the flat. She explained how to open and close the main door, they are wooden and really, really old. You are starting to have that amazing feeling you belong here. Then we climbed upstair to the first floor, every stair has its own squeaky noise. Stairs to the big surprise. We love it here!DSC_0145DSC_0147DSC_0150

We are welcomed with enormous airy space. High ceilings and large windows underscores the magnificence of this flat. We don’t know where to look. Kathy’s passion for antique things is everywhere. Walls are full of old frames and pictures, mirrors and photos. Every piece of furniture is so unique but stylistically unified. Flat is full of interesting details. Small sculptures and stands are hung with jewellery and as Kathy says, it gives the flat its unique style and she just likes to find the practical parts of those home design accessories.
Books. They are everywhere. In every corner, on every table or cabinet. On many windowsills are cacti. Oh, we like it here more and more…

Fresh bread, butter, tea and coffee is waiting for us in the kitchen. Kathy shows us where we can find plates, cutlery, mugs etc. and which appliances we can’t power on together to not blow a fuse (we don’t mind it, this house is 300 years old!!). Above the dining table hangs old chandelier but instead of candles there are hung small espresso mugs, everyone is different. What a beautiful details forcing us to thing about staying longer than four days here..DSC_0132DSC_0155DSC_0114DSC_0143

It’s time to go again by steep stairs to one more floor up, where is our bathroom and bedroom. Again, different world for us. Bathroom is like from ’70s, Kathy appologies that the toilet cover is different because she is still looking for the original old one. We love her sense for detail. The bedroom is completely decorated in wood, it has feeling of some mountain cottage. This is perfect during cold and chilly Norway nights.

Kathy gave us the keys and went back to her shop. We are just wandering around the flat again and again, discovering all the lovely details, reading the book titles, tasting fresh Norway bread, drinking hot tea. This flat has so unique atmosphere and we feel so good here. But, it will be such a shame to stay whole day inside, right? Let’s discover the picturesque Bergen.DSC_0200

3 Comments

  1. […] jsme si uvědomili, že jsme uveřejnili článek jen o prvním dni v Bergenu a bylo by škoda se s vámi nepodělit i o zbytek […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *