Skip to content

First time in Oslo

DSC_4851_FotorChodit sám uličkami cizího města, které poznáte jen z pohlednic, fotek nebo filmu, je čas od času fajn. Čistí to hlavu. Neznámé místo totiž netíží minulost a vzpomínky. Člověka to baví pár hodin, den, možná dva, záleží na tíživosti myšlenek a chuti pozorovat a vnímat. Chodit uličkami cizího města s člověkem, který je vašemu srdci nejbližší, je naopak neuvěřitelně osvobozující a uvolňující. Víte, že tíha pozornosti není jen na vás. Víte, že toho poznáte mnohem více, že toho také více uvidíte, protože čtyři oči vidí víc a dvě hlavy dokážou víc vnímat.

For English click here

Stává se nám běžně, že jeden si všímá úplně odlišných věcí než ten druhý. Navzájem si je ukazujeme a objevujeme další a další, i když tou samou ulicí procházíme opět a zas už třetí den po sobě. Ruku v ruce, spolu..občas se zastavíme a pozorujeme toho druhého, jak se silueta jeho tváře mění, když na ní dopadá odpolední slunce, zatímco on pozoruje okolí a jeho oči hledají krásu třeba pařížských podkroví a střech.

Nebolo tomu inak ani v Osle. Mimo modernej štvrti Aker Brygge, ktorá sa rozprestierala na pobreží oceánu a ktorej dominovalo sklo, ostré hrany a minimalistická architektúra, sme navštívili aj útulnú mestskú časť Grünerløkka. Úzke uličky, malebné domčeky obložené drevom, miniatúrne terasy vyzývajúce k popíjaniu rannej kávy a žmúreniu do škandinávskeho ostrého slnka. Strmú uličku Telthusbakken sme prešli zhora nadol a kvôli všetkej tej krásne aj zdola nahor.
Výhľad na pokojné Oslo, padajúce lístie a mrazivé nórske dopoludnie. Všetko sme si užívali naplno, vnímali atmosféru okolo nás, sledovali bezstarostnosť v tvárach domácich.

Oslo, Nórsko a vôbec celá Škandinávia nám učarovala. Doma si často vizualizujeme život v Nórsku. Tmavé zimné mesiace, siahodlhé a krkolomné názvy ulíc, kúpanie sa v chladnom oceáne, elektromobil zaparkovaný pred domom, čistý a jednoduchý štýl života. Tak si ho predstavujeme my… A možno sa raz stane skutočnosťou. Všetko je možné =)

DSC_4888_Fotor

DSC_4909_Fotor

Walk down the streets of an unknown city alone that you know only from the postcards, photos or movies is so great from time to time. It can clear you head. Unknown place is not burdened by history or memories. You enjoy it few hours, maybe day or two, it depends on the heaviness of the thoughts and on the taste to observe and perceive. Walk down the streets of an unknown city with the one which is the closest to your heart, is unbelievably liberating and relaxing. You know that the heaviness of attention is not only on you shoulders. You know you will experience more and you will also see much more because four eyes are can see more and two heads are better able to perceive.

It happens to us completely normally that one of us observes a completely different thing than the other. But we show it to each other and we discover more and more even we go through the same street again and again third day in a row. Hand in hand, together..sometimes I stop and stare at him as the silhouette of his face is changing in the afternoon sun, while he observes the surroundings and his eyes are looking for the beauty of Parisian attics and roofs.

The same situation was in Oslo too. Beside the modern district named Akker Brygge, which is right next to the ocean and where dominate glass, sharp edges and minimalistic architecture, we visited very cozy part of the city named Grünerløkka. Tight streets, picturesque wood-paneled houses, small terraces calling for sipping morning coffee and squinting into the harsh Scandinavian sunlight. We walk down very steep street Telthusbakken and because of all the beauty, we also walk it up. The panorama of calm Oslo, falling leaves and chilly norwegian morning. All of this we enjoyed to the fullest, perceive the atmosphere around us, observing carefree faces of local people.

Oslo, Norway and whole Scandinavia charmed us. Many times, lying in bed at home, we visualize life in Norway. Dark winter months, long and awkward names of streets, swimming in the cold ocean, electric car parked infront of the house, clean and easygoing lifestyle. This is our imagination… And maybe, once it will be reality. Everything is possible =)

DSC_4864_Fotor

Michael:
parka Gate | sweater Primark | jeans Bershka | sneakers New Balance | sunglasses Ray-Ban | watch Komono

Patrik:
coat H&M | jumper Native Youth (Michael’s) | jeans H&M | sneakers New Balance | sunglasses Ray-Ban | watch Casio

DSC_4900_Fotor

DSC_4891_Fotor

DSC_4884_Fotor

Photos by our lovely Sindy.

 

15 Comments

 1. Live in Norway and I am blessed! I want to travel later, but for now my heart is set here.

  • Maybe one day we will move to Norway for few years..that country charmed us so much ^_^

 2. miri miri

  Hi guys,

  Beautiful and romantic photos. One can see so much love and happiness flowing between you two, Michael. I am happy that you started a blog together! I will keep my fingers crossed for you and I will keep coming back.

  X
  Miri

  http://currentlywearing.com

  • Hello Miri,
   Thank you very much for your comment =), we are happy to see you here.
   We hope we will see you live soon, maybe in Geneva, who knows 😉

 3. Nada Nada

  Wau krásne fotky ! 🙂 Vyzerá to tam neskutočne a musí to byť krásne, keď sa tam prechádzate po tých uličkách 🙂
  My blog : THE COLORFUL THOUGHTS

  • Je to tam nádherné =), určitě Oslo doporučujeme všem =), těm zimomřivým raději v letních měsících 😉

 4. I love Oslo – beautiful city! – great pictures too.

 5. Markéta Markéta

  Musím se do toho Norska konečně podívat! Ty fotky jsou senzační a vyzařuje z nich neskutečný klid a spokojenost 🙂

  Diary of M

  • Děkujeme =) a do Osla by se jednou měl podívat každý..anebo alespoň někam do Norska..je to nádherná země.

 6. […] se to blíží, hurá! Od posledního letu do Norska uběhlo čtvrt roku a my se konečně zase těšíme na další výlet do oblak. Spousta z vás už […]

 7. Jen tak dál, fotky z cest jsou krásné a mně osobně pomáhají odbourávat stres a přemístit se na chvíli jinam 🙂 Nevýhoda je, že jste mě nalákali na další místo, co si přidat do pomyslného seznamu 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *