Skip to content

Orlík

orlik-8Zase jsme utekli. Kdy a kam? Minulou sobotu, do Čech, na Orlík. Sice to bylo částečně pracovně, ale vůbec to nevadilo. Museli jsme kolem přehrady projet autem několik různých tras a tak jsme mohli poznat přírodu a okolí téměř ze všech úhlů. A je tu nádherně.

For English click here (but scroll whole post for all the photos 😉 )

Daleké louky a pole, za nimi trčící se kopce, po kterých jsou rozesety malé vesničky. Šumící lesy, kde pod nohama křupe jehličí a přes větve prosvítají paprsky slunce. A pak velká vodní plocha, táhnoucí se všemožnými zákrutami, kdy na úpatí jedné z nich se tyčí on, Zámek Orlík. Bílý kvádr, připomínající trochu hrad, trochu zámek, trochu tvrz, trochu sedláckou usedlost, trochu možná předválečný mlýn. Ale je krásný.

orlik-1

orlik-3

orlik-4

Snad letos napadne dostatek sněhu, co pokryje krajinu bílou peřinou, protože přesně v ten moment se sem chceme vydat znova a užít si tuto krajinu v jiném světle. A pak, na konci dne, se cestou domů zastavit v některé z místních restaurací na svíčkovou s pěti a chutný vývar.

orlik-7

We ran away, again. When and where? Last Saturday, to Bohemia, to Orlík dam. While it was partly business, it did not matter. We had to drive around the dam along several different paths so we were able get to know the nature and surroundings from almost all angles. And it is a beautiful place.

orlik-2

Distant meadows and fields, behind jutting hills along which are scattered small villages. Rustling forests where needles crunch underfoot and through the branches the sun’s rays shine through. And then a large expanse of water stretching all the twists, when at the foot of one of them rises the Castle Orlík. White block, resembling a little the castle, a little the fortress, a little the homestead and maybe a little pre-war mill. But it is beautiful.

orlik-9

orlik-6

Hopefully there will be enough snow this winter to cover the landscape with white duvet, because in this exact moment we want to go here again and enjoy the landscape in a different light. And then, at the end of the day, on the way home we will stop at one of the local restaurants for sirloin with five dumplings and a tasty chicken soup.

orlik-5

7 Comments

 1. Nádherné fotky nádherného místa! Kdysi dávno jsem na Orlíku byla, ale teď vidím, že bych se tam měla vydat znovu… Děkuju za připomenutí ;o).

  • Ďakujeme Veronika!
   Ak má človek auto a možnosť povoziť sa okolo celej priehrady, Orlík môžeme len odporúčať 🙂

 2. Adam Adam

  Musíte si spraviť výlet aj na Slovensko pozvem vás ku nám do Čachtíc robím sprievodcu na hrade takže máte moje pozvanie. Je tam krásny výhľad síce hrad je zrúcanina ale asi žiadny iný hrad v československu nemá tak vela príbehov a legiend. Myslím si že okolie si zamilujete tak ako ja. A musíte tiež ochutnať Čachtické víno nie nadarmo si ho zamilovala aj Mária Terézia 😀

  • Píšeme si do cestovateľského zoznamu (áno, máme ho!) na rok 2017:
   – Čachtice – návšteva hradu a ochutnávka vína

   Špeciálne sa tešíme na ochutnávku! :))

 3. Jé, na to nejde nezareagovat, Orlík je od mého domova trochu s nadsázkou řečeno “co by kamenem dohodil”. Moc mě těší, že se vám v našem kraji líbilo! 😉
  V.

  • Moc líbilo Veronika! Myslím, že sme tam neboli naposledy 🙂

 4. Jan Jan

  Ano Orlík (resp. Orlická přehrada), nejlepší místo na prázdniny. Od mých 3 let jsem sem jezdil na hausbót, nezapomenutelné, koupání, projížďky na pramici, prohlídky hradu Zvíkov (doporučuji), večerní povídání u táboráku.
  Máte skvělé články, a fotky?!, to je jiná píseň😍.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *