Skip to content

Packing for New York

Odpočítáváme poslední hodiny. V pátek započne naše velká cesta za oceán, do města, které nikdy nespí a o němž všichni říkají, že buď ho milujete nebo nenávidíte. Že jednoduše neexistuje nic mezi tím. A to nám možná trochu nahání strach. Ale jak bychom to “velké jablko” nemohli milovat? Spousta našich oblíbených příběhů se odehrává v jeho ulicích a domech. Od Sexu ve městě a Snídaně u Tiffanyho přes Temného rytíře až k Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. A tak konečně balíme. Ideálně do poloprázdna, vždyť do New Yorku se přece jezdí nakupovat. To ale asi nebude náš případ..

For English click here

Počasí se na Manhattanu poslední dny mění jako na horské dráze. Zatímco v pátek bylo pod nulou a napadlo téměř půl metru sněhu, v neděli teploměr ukazoval 14 nad nulou a po sněhu ani památky. A příští dny slibují podobné výkyvy, i když místo sněhu má pršet. Snad k tomu nedojde. Chceme trávit co nejvíce času venku, tak nám prosím držte palce =). (sníh by vlastně byl i žádaný, ale hlavně ať neprší..)

Instax mini 8; Curaprox Christmas edition; Kiehl’s Nightly Refining Micro-Peel Concentrate; handmade zimní čepice (brzy v našem eshopu), Lush šampuk; Lush Bubbly shower gel, Beoplay H8

We are counting last hours to departure. On Friday will start our big journey across the ocean to the city that never sleeps and which everyone says you will love it or hate it. Simply there is nothing between. And it is perhaps something what frightens us a little. But how we could not love the Big Apple? Lots of our favorite stories takes places in the streets of New York. From Sex and the City, Breakfast at Tiffany’s via The Dark Knight to Home Alone 2: Lost in New York. So we finally started packing. Ideally your luggage should be a half-empty, New York is for shopping, right? But this probably will be not our case..

Weather at Manhattan varies last days as a rollercoaster. While on Friday there was below zero and almost half a meter of snow occurred, on Sunday thermometer showed 14 above zero and you couldn’t find any sign of snow. And the next few days promise similar situations, although instead of snow it should rain =/. Hopefully this will not happen. We want to spend as much time as possible outdoors, hanging on the streets, so please keep your fingers crossed =) (ok, snow is acceptable, but no rain, please)

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *