Skip to content

Berlin in 26 hours

BebelplatzŘíká se, že spontánní rozhodnutí bývají ta nejlepší. Ono asi záleží i od situace, ale to naše úterní patří k těm fajn. Ráno jsem otevřel oči a pocítil nutkání nestrávit dva sváteční dny v Česku. Co je relativně blízko? Vídeň, Norimberk, Drážďany, Berlín.. Berlín! Patrik tam přeci už dlouho chce. Prohlížím si nabídku hotelů, vybírám Courtyard by Marriott přímo v centru a zároveň ho probouzím se slovy “vstávej, lásko a sbal si věci, jedeme na dva dny do Berlína”.

For English click here (but scroll whole post for all the photos 😉 )

AmpelmannO dvě kávy, jedno avokádo a francouzskou bagetu později už sedíme v papagueně směr Německo. Cesta autem z Prahy trvá něco málo přes 3,5 hodiny, během kterých si plánujeme, co za těch 26 hodin v Berlíně chceme určitě vidět. V západní části Checkpoint Charlie, Braniborskou bránu, Památník holocaustu, budovu Říšského sněmu, Bebelplatz a Státní operu, Gerndarmenmarkt, Berlínský dóm, Televizní věž a Alexanderplatz. V té východní pak Berlínskou zeď (East side gallery), Kreuzberg a bývalé letiště Tempelhof. K tomu jsme dostali tipy na kavárny Five Elephant, Café Olive, The Barn a burgrárnu Burgermeister. Člověk míní, čas a počasí mění.

Brandenburg TorHotel ve středu města byl skvělý výchozí bod a my tak za odpoledne zvládli projít si západní část Berlína (viz výše). Protože The Barn i Café Olive zavřeli už v šest večer a my mohli dovnitř zírat jen přes výlohu, rozhodli jsme se povečeřet v americkém bistru The Sixties Diner. Těstoviny s kuřecími nudličkami a houbovou omáčkou a skvělý hamburger s hranolkami nás neuvěřitelně zasytil a cestou na hotel jsme se valili jako dva kulaťoučké balvany =D.

Courtyard by MarriottProtože Patrik měl ve středu jmeniny, vybral jsem schválně hotel s pokojovou službou, aby měl ve svůj den trošku nevšední zážitek. A tak nás v devět ráno vzbudila “služebná”, která nám dovezla snídani s asi tou nejlepší hotelovou překapávanou kávou, kterou jsme kdy pili! Pak už se jen obléct, sbalit a provést check-out a vydat se do bývalého “východního bloku”. Zatímco po probuzení nás na nose šimraly sluneční paprsky, v průběhu dne jsme několikrát vytahovali deštník a díky silnému větru i prach z očí. Káva ve Five Elephant nás neoslovila, ale i tak jsem si koupil jejich Kamwangi z Keni (až doma ochutnám, dám vědět). East side gallery aneb pozůstatek Berlínské zdi s malůvkami je bohužel ve své většině obehnána drátěným oplocením, a tak se nemůžete slušně vyfotit u těch nejznámějších z nich (líbající se Brežněv s Honeckerem). Kvůli počasí jsme nakonec zavrhli návštěvu Tempelhofu a raději se znova vydali do The Barn, kde jsem si kávu opravdu vychutnal. Cestou jsme vlezli téměř do každého butiku na Münzstraße / Weinmeisterstraße / Neue Schönhauser Straße, abychom zjistili, že v postatě vše je tady dražší než v Česku, Kanadě nebo dokonce Norsku a že Urban Outfitters je tady vůbec nejdražší (např. ananasový kelímek, co v Kanadě vyšel na 10 CAD stál tady 15 EUR..a přesto byl UA plný nakupujících lidí, proč?).

The Berlin WallPo pár dalších přeháňkách a zrnkách prachu v očích jsme nasedli do auta a vydali se odpolední berlínskou špičkou zpátky do Prahy. Za 26 hodin se dá vidět v Berlíně mnoho a odnést si spousty dojmů. Nás osobně ale ničím nenadchnul, ale ani neurazil. Nenajdete tady sexy uličky jako v Praze nebo Paříži, kvůli stavbě nového metra je celé město rozkopané a plné prachu, na druhou stranu v restauraci se najíte za podobné peníze jako v Česku, nemusíte se protahovat davy turistů a všichni umí anglicky. Vrátíme se? Určitě!

Berliner Mauer

Vlog z Berlína – přihlaste si odběr, dejte palec nebo komentář, děkujeme =) / Vlog from Berlin – subscribe, give a thumb or comment, thank you! =)

Spontaneous decisions sometimes are the best decisions, they say. Maybe it depends on the situation but our Tuesdays one was one of those bests. When I opened my eyes in the morning, I felt the need to leave Czech republic for two upcoming free days. What is relatively close? Vienna, Nuremberg, Dresden, Berlin.. Berlin! Patrik wish to go there for a long time. So I checked the hotels, picked up Courtyard by Marriott in the heart of the city while waking him up with words “Get up, honey, and pack your things, we are going to spend two days in Berlin”.

Kanye WestAbout two coffees, one avocado and french baguette later we are sitting in Papaguena (our car’s nickname) towards Germany. By car it takes from Prague a little over 3.5 hours, during which we were planning what to see and what to visit in 26 hours in Berlin. For the western part Checkpoint Charlie, the Brandenburg Gate, the Holocaust Memorial, the Reichstag building, Bebelplatz and the State Opera, Gerndarmenmarkt, Berlin Cathedral, the TV Tower and Alexanderplatz. In the east part it was the Berlin Wall (East Side Gallery), Kreuzberg and former airport Tempelhof. We got also tips from you for cafes Five Elephant, Café Olive, The Barn and bistro Burgermeister.

The BarnHotel in the center of town was a great starting point and we managed to see whole western part of Berlin during the afternoon. Because The Barn and Café Olive closed at 6pm, we had to sit somewhere else for a drink, so we chose american style bistro The Sixties Diner. Pasta with chicken and mushroom sauce and a great burger with fries made us so full that we barely can walk back to the hotel =D.

Franzozische DomBecause on the Wednesday it was Patrik’s name day, I deliberately chose a hotel with room service, so he could have this day little bit unusual. So we woke up at nine in the morning when maid brought us breakfast to the room with probably the best hotel brewed coffee we ever drank! Then we just dressed, packed, made check-out and head to the former “Eastern Bloc”. Unfortunately during the day we had to pull out umbrella several times. Coffee in Five Elephant was not so great as we expected, but I bought there beans of Kamwangi Kenya, so I will let you know after tasting. East Side Gallery (or the remnant of the Berlin Wall) with all those paintings is enclosed by wire fencing so you can not take a decent picture with the most famous of them (ie. Brezhnev kissing Honecker). Because of the weather we rejected the visit of Tempelhof and decided to try The Barn again, which was good decision, because there I really enjoyed the coffee (and also bought their Toarco Jaya beans from Sulawesi). Along the way there we visited almost every boutique on Münzstraße / Weinmeisterstraße / Neue Schönhauser Straße to find out that almost everything here is much more expensive than in Czech republic, Canada and even Norway.

Berlin in 26 hoursAfter a few more rain-showers and grains of dust in the eyes, we got into the car and drove back to Prague. In 26 hours you can see a lot of Berlin and take a lot of impressions. For us, Berlin is nothing special. You will not find here tight sexy alleys like in Prague or Paris, due to the construction of new metro line, whole city is dug up and full of dust, but on the other hand, in restaurants you will pay similar money as in Prague and mainly, you do not have to avoid the crowds of tourists (streets are wide and tourists are spread all over the city) and everyone speak English! We’ll return? Definitely!

Waffel und Becker

Karl Lagerfeld Berlin

2 Comments

 1. Koukám, že nejen nám zavíračka The Barn překazila návštěvu 😀 Příště běžte na prohlídku kopule Říšského sněmu – je zdarma a moc zajímavá

  Diary of M

  M.

 2. S. S.

  jééjo chlapci vy máte aj video z berlína? toto mi ušlo nejak:/
  Ale super, že ste sa tak spontánne vybrali, to sa mi na vás páči:)

  S.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *