Skip to content

It’s coffee time

Costa CoffeeDozvědět se něco o kávě je vždycky fajn. Nebudeme si nic nalhávat, my ji k životu potřebujeme. Dělá některé dny snesitelnějšími (takové ty, když máte problém se i po hodině vyhrabat z postele a v práci pak normálně fungovat), jindy jí zaháníme chuť na sladké. Za její cestou z plantáže až do vašich rukou v podobě horkého nápoje stojí spousta času, dřiny a hlavně neskutečné množství faktorů, které nakonec ovlivní její chuť. A tak jsme neváhali ani chvíli a s radostí přijali pozvání na seminář o kávě v Costa Coffee.

For English click here (scroll whole post for all photos)

Příběh Costa kaváren patří do klasiky “za vším hledej ženu.” Italové Bruno a Sergio Costovi začali v roce 1971 v Británii novou kapitolu svého života prodejem kávy, kterou si sami pražili. Jenže manželky naléhaly a tak vznikla první Costa kavárna, která stojí dodnes na Vauxhall Bridge road v Londýně. Od té doby se šíří síť kaváren Costa Coffee po celém světě.

Costa CoffeeCosta CoffeeCosta CoffeeCosta CoffeeCosta CoffeeCesta kávového zrna k rukám baristy, který vám připraví oblíbený nápoj, je dlouhá a od počátku jednotlivé faktory ovlivňují výslednou chuť. Vše začíná samotnou plodinou, jíž je na světě přes 80 druhů a rostou v různých nadmořských výškách, klimatických podmínkách a mají rozdílnou dobu zrání. Po sběru (nejšetrnějším ručním nebo strojovém, který ale ničí samotnou rostlinu) následuje zpracování sesbíraných kávových třešní. Metod je několik, nejčastěji se používá suchá, kdy se zrna rozloží na zem a zhruba měsíc schnou přirozeně na slunci a vzduchu. Tento postup je typický pro Robustu. Nebo se používá náročnější mokré zpracování (trvající zhruba 20 dní), kdy zrna prochází promýváním, loupáním, kvašením a sušením. Výsledkem je pak samozejmě kvalitnější káva, používaná nejčastěji pro odrůdu Arabica. Nakonec doputují zrna do pražírny, kde během čtyř fází dochází k pražení zrn za různě vysokých teplot, aby byla po 15-20 minutách nakonec prudce zchlazena (zastaví se tak chemické procesy v nich probíhající) a zachovala si tak potřebné vlastnosti. Samotné pražení je alchymie, každý druh totiž potřebuje jiné teploty a délku pražení.

Costa CoffeeCosta Coffee Costa Coffee Costa Coffee Costa CoffeeTolik k teorii, dále už chuť nápoje ovlivňujete vy nebo barista, který vám kávu připravuje. A protože jsme oba spíš praktické než teoretické typy, tato část semináře byla (pro nás osobně) nejlepší, mohli jsme si to totiž v praxi vyzkoušet! Prvně nám zkušená baristka Bára připravila espressa a my měli popsat chutě, které cítíme. Velmi záleží na tom, na jakou hrubost barista zrna namele, jakou silou namletou směs následně utemuje (laicky zatlačí) do páky a chuť nakonec ovlivní i voda, která namletou kávou proteče. Bárou připravené espresso chutnalo hořkokysele a mělo sladký dozvuk. Pak se role baristy zhostil Patrik a jeho káva byla ve výsledku více kyselá, méně hořká, po sladké chuti ani památky. Přitom připravoval ze stejné namleté směsi, takže chuť ovlivnila i samotná síla utemování, která pak ovlivní rychlost průtoku vody a tím i poměr jednotlivých složek, které se do nápoje uvolní.

Nakonec jsme si mohli vyzkoušet i přípravu cappuccina a latte art. Na první pokus to nedopadlo vůbec zle =). Děkujeme trenérce Evě za zajímavou a poutavou přednášku a baristce Báře za skvělou kávu a trpělivost při našem “zaučování”. Chmurné nedělní poledne jsme nemohli strávit lépe.Costa CoffeeCosta Coffee

To get know something about coffee is always good idea. We need coffee in our lives, it makes some of our days better (those ones when you can’t wake up even after one hour from the alarm buzzed for the first time). From its way from the plantation to your hands in form of warm drink it takes a long time and so many factors are depending on its final taste. So we did not hesitate a moment to accept an invitation for a seminar in Costa Coffee.

Story of Costa Coffee starts in 1971 when two Italian brothers Bruno and Sergio Costa started their business with own roasted coffee in London. Their wives “forced” them to run also own café, which still exists on Vauxhall Bridge rd. in London. From that time, Costa Coffee cafés started their expansion to the whole world.

The way of coffee bean to the hands of barista starts on plantation. There is more than 80 species of coffee, some likes higher altitudes and dry air, some likes lower ones and wet air. After collection (which is made with hands or machines) beans need to get dry, that takes around 20-30 days. Now they are put into bags and delivered to the roaster, where they undergo 4 phases of roasting with different time and temperature. When done, beans are quickly cooled down to stop all the chemical processes and keep the taste inside.

From this point, all depends on barista (or you 😉 ). This part of seminar was the best for us because we are much more practical types. Firstly we got espresso from experienced barista Barbara, so we were able to experience the tastes of coffee. It tastes bitter sour, with sweet aftertaste. After that, Patrik assumed the role of barista and prepared espresso, but his was much more sour without any sweetness. And here is why: as we wrote on the start, there are many factors which affects final taste, here are the ones depending on barista (or you): graining of the beans; pressing the grind mix to the lever (which will affect the flow of the water and releasing of the individual elements of the taste); quality of the water. Patrik’s espresso was more sour because he used too much pressure (as we were told by Barbara).

After that we also could to try to create some latte art for flat white coffee. This was also big fun. We are very happy we could attend this seminar, lead by trainer Eva in the theoretical part and barista Barbara in the practical part. Thank you, Costa!

Costa Coffee Costa Coffee Costa CoffeeCosta CoffeeCosta Coffee

Mišův latte art najdete na jeho instagramu 😉 / You can find Michael’s latter art on his instagram 😉

#fotimNikonem D5500

One Comment

  1. And once again your post is a perfection. I love it,

    New post is up on UNIQUEYEAH !
    uniqueyeah.blogspot.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *