Skip to content

Let’s talk about green cosmetics

img-1O tom, že zelená sa pomaly a úplne nevtieravo dostala do našich životov rôznymi cestami, sme vám písali už tu. Samozrejme, ešte dlhá cesta nás čaká k úplne zelenej domácnosti (a či sa k nej vôbec niekedy dostaneme…), no malými krokmi a zmenami prechádzame na šetrnejší život.

O “zelenú” kozmetiku, kde primárne miesto zastupujú liečivé rastliny a produkty z kontrolovaného a ekologického hospodárstva, sa zaujímam asi od konca minulého roka.  Začalo to samozrejme pleťovou kozmetikou s prívlastkom “bio” a cez produkty na telo a vlasy som sa dostal až k prírodným zubným pastám. Netvrdím, že 100% produktov v našej kúpeľni sú čisto prírodné, no zaberajú čoraz viac miesta a aj počas uplynulého leta sme vyskúšali a zaradili niekoľko produktov do našej každodennej rutiny. Dnes teda v krátkosti o nich…

Soaphoria – Organická kvetová voda “Rozmarýn lekárský” (KrásnáKaždýDen.cz)

img-2

Kvetové vody (alebo hydroláty) sú produkt, ktorý si nájde miesto v každej kúpeľni. Tou našou za uplynulý rok prešli hneď tri a každú jednu sme vypotrebovali do poslednej kvapky. Hydrolát oceníte pri dočisťovaní pleti, na osvieženie a hydratáciu alebo ako podklad pod pleťový krém či olej. Práve posledný spôsob aplikácie u nás doma vedie. 

Organická kvetová voda z rozmarýnu lekárskeho sa hodí na všetky typy pleti, no najväčšiu službu urobí zmiešanej či mastnej pokožke, ktorá má sklony k rozšíreným pórom a akné. Už podľa tohto popisu som sám seba označil titulom “cieľová skupina” (až na to akné). 

Hydrolát vzniká počas parnej destilácie rastlinného materiálu, v tomto prípade rozmarýnu, a je bohatý na aktívne látky vybranej rastliny. Rozmarýn má schopnosť hojiť zápaly a jazvy, tonizuje, čistí, osviežuje a vďaka svojej vôni sa uplatní aj v aromaterapii. Mne jeho výrazná (korenistá) vôňa (v kombinácii s krémom “Čistá pleť” od Havlíkovej prírodnej apotéky) občas spôsobovala mierne #foodporn stavy pri večernej starostlivosti o pleť, ale aj na to sa dá zvyknúť. 

Z účinkov kvetovej vody možno určite potvrdiť hydratáciu a osvieženie pokožky. Najmä pri zmiešanom / mastnom type pleti si človek rozmyslí aplikáciu každého jedného produktu dva krát, no kvetová voda nijak nezaťažuje ani nezanecháva film na povrchu a tak na ňu ja nedám dopustiť. Bohužiaľ, žiaden vplyv nebadámv oblasti regulácie vzniku kožného mazu.

K samotnému baleniu tejto kvetovej vody som z časti skeptický. Na jednej strane sa mi ohromne páči sklenená flaška (ó áno, žiaden plast!) s ručne uviazanou mašlou okolo hrdla flakónu, ktorá je ozdobou každej kúpeľne a ako vidíte, aj na fotke plní svoj účel 🙂 Na strane druhej, aplikácia produktu z tohto typu balenia je pre mňa nepraktická, oberá ma o čas, vždy som si odlial oveľa viac alebo menej vody než som potreboval a veľmi rýchlo ma prešla radosť z dizajnu balenia. Našťastie som si odložil balenie so sprejovým aplikátorom od predošlej kvetovej vody, do ktorého som polovicu rozmarýnovej vody prelial a svet (a aplikácia kvetovej vody od Soaphorie) je znova skvelý!

Klady:

– čistý prírodný produkt v bio kvalite

– vhodný na všetky typy pleti a s rôznorodé použitie

– nezaťažuje mastnejší typ pokožky, nezanecháva žiaden film na povrchu

– skvele osviežuje a hydratuje

Zápory:

– nie som úplne stotožnený s balením a dávkovaním, no to je vec názoru

 

Weleda – Univerzálny výživný krém “Skin Food”  

img-5

Ja ako “marketing guy” (inak si teda takto nehovorím…) sa občas pozastavím nad tým, že si všímam ako sú jednotlivé produkty komunikované, kde ich vídam, vďaka čomu si ich zapamätám a znova sa k ním vrátim. Krém Skin Food má podľa mňa báječný názov! Možno ešte lepší než báječný. Zarezonoval vo mne ešte v dobe, kedy som sa o prírodnú kozmetiku zaujímal rovnako intenzívne ako o jadrovú fyziku. A pamätám si ho dodnes! Keby som si chcel založiť obchod s pleťovou kozmetikou a Weleda by tento názov nepoužívala, volal by sa Skin Food (ak by mi to samozrejme napadlo…). 

Krém tento rok oslavuje svoje 90. narodeniny a som rád, že práve na svoje jubileum si našiel miesto aj u nás doma (presnejšie na mojom nočnom stolíku). Prívlastky ako “výživný” či “hutný” v pleťovej kozmetike nevyhľadávam a tak som si dlho myslel, že tento krém u mňa ostane nevyužitý. O opaku som sa presvedčil toto leto, kedy som ako väčšina mojich kolegov chytil rýmičku, ktorá prešla do angíny a tá sa rozmohla v celej svojej kráse. Po dvoch týždňoch na antibiotikách som mal svoj hlas späť, no telesná schránka trpela. Doslova. Jedným z menej závažných (no aj tak nepríjemných) vedľajších účinkov liekov bola extrémne suchá a popraskaná pokožka na rukách. Vtedy som si spomenul na Skin Food a myslím, že som našiel najlepší výživný krém na ruky!

Zloženie krému je priam ukážkové. Základ tvoria výťažky z fialky trojfarebnej, listov rozmarýnu, kvetov harmančeku a nechtíku. Žiadna chémia, len čistá príroda.  

Krém si s extrémne vysušenou a popraskanou pokožkou poradí už počas jednej noci. Niekoľko hodín po aplikácii je pokožka vyživená a zvláčnená, drsné časti sú zjemnené. Po niekoľkých dňoch sa pokožka zcelí, posilní a je skvele vyživená. Samozrejme, ako väčšina výživných a hutných krémov, aj Skin Food sa vstrebáva dlhšie a zanecháva mastnejší film na pokožke, preto ho ja používam len na noc.

A na záver môj tajný tip pre využitie krému –  pravidelné natieranie vylieči aj ten najčervenejší a najvydratejší nos od fúkania (odskúšané, potvrdené)! Hovorím, moja tohtoročná angína bolo veľké zlo… 

Klady:

– prírodné zloženie s výťažkami z liečivých bylín

– krém regeneruje a lieči suchú či inak namáhanú pokožku

– viditeľné výsledky už po prvom použití

– chválim hliníkovú tubu

– výrazná citrusovo-bylinková vôňa (vec vkusu, za mňa veľké plus) 

Zápory:

– krém môže mať tendenciu v teplejšom prostredí meniť svoju štruktúru na olejnato-krémovú hmotu, takže na letnú dovolenku by som si ho asi so sebou nevzal

 

Havlíkova přírodní Apotéka – Jemný mycí elixír na telo s rakytníkom, rozmarýnom a grepom 

img-3

Vyzerá to tak, že dnešnému článku kraľuje rozmarýn! Mimo pleťovej prírodnej kozmetiky sme sa začali zameriavať aj na prírodné produkty na telo a tradičný sprchový gél z drogérie sme vymenili za jemný elixír na umývanie pokožky tela od Havlíkovej Apotéky. 

Pri produktoch na hygienu pokožky tela ma zaujímajú tri veci – schopnosť čistiť a osviežiť, miera vysušenia pokožky po aplikácii produktu a vôňa. Ak ste zvyknutí na sprchovacie gély, ktoré vďaka syntetickým napeňovadlám vytvoria bohatú penu, ktorá následne vysuší vašu pokožku, mali by ste si vyskúšať tento mycí elixír. Je pravda, že jeho schopnosť vytvárať penu je slabšia, no po umytí zostáva pokožka čistá, svieža a čo je podstatné – nevysušená! 

U čoho sa pri tomto produkte musíme určite zastaviť je jeho vôňa. Je proste skvelá! Citrusovo-korenistá, svieža a podľa môjho názoru aj primerane mužná. Páči sa mi, že na rozdiel od iných sprchovacích gélov som vôňu elixíru cítil ešte nejakú chvíľu po sprche a vyslovene som si ju užíval. Trochu mi je ľúto balenia. Po praktickej stránke mu nemám čo vytknúť, no pri ostatných produktoch Havlíka, ktoré svojím dizajnom odkazujú na lekárenský pôvod značky, vyzerá umelohmotný obal mycieho elixíru tak nejak obyčajne. Ale znova je to len môj skromný názor…

Klady:

– prírodné zloženie 

– nevysušuje pokožku

– osviežujúca a dlhotrvajúca nevtieravá vôňa 

Zápory:

– nenašiel som (až teda na to balenie, kde by som sa kreatívne viac “vyřádil” 🙂 )

 

Frais Monde – Parfemovaný olej “Ocean”

img-4

Prírodné vône a parfémy sú pre mňa zatiaľ jednou z mála oblastí, ku ktorým som sa ešte nedostal. Jednak máme celkom bohatú zbierku obľúbených vôní a jednak ponuka čisto prírodných pánskych (alebo unisex) vôní v Česku stále tak trochu pokulháva. 

Na začiatku leta som si spomenul na vianočný darček, ktorý som dostal od Veroniky z parfumérie elnino.sk. Bolo to malé balenie parfemovaného oleju talianskej značky Frais Monde. Pamätám si, že v sychravom zimnom dni, kedy som si čítal vianočné prianie, rozbaloval balíček a prvýkrát privoňal k malému sklenenému flakónu, som sa na krátky moment v mysli ocitol na pláži, s slnečnými okuliarmi na očiach a vychladenou pomarančovou šťavou v ruke… Toľko málo stačí k predstave dokonalého ničnerobenia! 🙂

A práve prívlastkom “relaxačná” alebo “pohodová” by som označil aj vôňu tohto parfémovaného oleju. Drevitý základ prechádza do sviežich vodnatých tónov, ktoré mám v lete naozaj rád.

Možno je na mieste povedať pár slov k tomu, aké má výhody parfémovaný olej. Podstatná informácia je, že neobsahuje alkohol a tak je vhodný na leto – nezanecháva na pokožke fľaky a nemusíme sa obávať pigmentových škvŕn, ktoré môžu vzniknúť spojením slnečného žiarenia a klasického parfému na pokožke. Aplikuje sa tradične na pulzujúce miesta pokožky a stačí ho naozaj málo. Vôňa parfémovaného oleju je intenzívna (ja ho cítim aj po ôsmych hodinách) a postupne sa rozvíja do všetkych svojich tónov.

Klady:

– intenzívna letná vôňa, ktorá sa postupne rozvíja

– neobsahuje alkohol

– stačí aplikovať malé množstvo na pulzujúce miesta

Zápory:

– nenašiel som

 

Na záver si dáme tradičný prieskum – ktoré produkty zaujali toto leto vás? A aké miesto u vás doma zaberá prírodná kozmetika? 

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *