Skip to content

Let’s go to.. #4

let's go toTretí (letný) diel série článku “Let’s go to” nám tak trochu utiekol (cestovali sme kade-tade o čom si ešte prečítate v ďalších príspevkoch a užívali si offline leta), takže sa budeme tváriť, že sa nič nestalo a dnes vám naservírujeme náš zoznam na štvrtý kvadrál tohto roku. Lebo sa už naňho prevelice tešíme a znova bude stáť zato!

For English click here

Madrid pred každými narodeninami sa ma Mišo pýta, čo by som si prial a čoraz častejšie sa mi odpovedá. Reálne nič nepotrebujem a keď po niečom hmotnom naozaj túžim, skôr či neskôr si to kúpim sám a do žiadnych narodenín nečakám! 🙂 Tento rok ma prekvapil (doslova!), keď mi na narodeninovej večery predal svetlú obálku. Avšak väčšie prekvapenie prišlo po jej otvorení – výlet do Madridu! So všetkým (áno aj jedlom, yes!)!
V Španielsku som nikdy nebol a preto sa teším ako malý. O 10 dní odlietame a ja už začínam spisovať itinerář… Určite nevynecháme botanickú záhradu na Estación de Atocha, park Retiro, námestie Puerta del Sol, rušné Plaza de Callao a večer čo večer budeme usrkávať Sangriu a prepchávať sa Tacos (môj tajný plán).
Boli ste už v Madride a máte pre nás ďalšie tipy? Sem s nimi!

Čajová konvica a šálky FOR.REST – keď som prvýkrát objavil konvicu a šálky na čaj od poľskej značky FOR.REST, úplne natešene a s dosť vysokým hlasom som na celú firmu vykríkol “jééééééééééééj”. Odvtedy všetci moji kolegovia tušia, kam pôjde časť najbližšej výplaty.

Ľanové obliečky – ak sa mám priznať k nejakej úchylke, tak sú to čisté a nové obliečky. Proste milujem ten pocit, keď si večer ľahnem do postele, vankúš aj paplón majú nové obliečky. Domov si plánujeme zaobstarať francúzsku prikrývku a na ňu ľanové obliečky, biele alebo šedé… 

Fotopúzdro Papero – som veľký organzátor a všetko v mojom okolí musí mať svoje miesto. To každý dobre vie. Nedávno som sa vďaka práci (ja vlastne v tej práci objavujem fakt veľa zaujímavých vecí!) preklikal až na jednu z posledných noviniek českého papiernictva papelote – Fotopúzdro Papero s autorskou fotografiou Filipa Šacha. A odvtedy ho proste chcem! Na všetky nepotrebnosti, ktoré denne pri práci potrebujem.

Vánoce v New Yorku – bylo mi 12, když jsem poprvé viděl film Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. A od té doby sním o tom, že obrovský vánoční strom v Rockefellerově Centru uvidím na vlastní oči taky. A nejen ten. Letos opět strávíme Vánoce mimo ČR, tentokrát ve městě měst, ve Velkém jablku, které nikdy nespí. Máte tipy, co určitě nevynechat? 😉 Budeme tam totiž poprvé..

Sluchátka B&O Beoplay H8 – miluji létání, o tom ví snad už každý =). Jenže někdy je ten monotónní hluk motorů už příliš a tak přijdou vhod sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Přesně to umí model H8 od Bang&Olufsen. K tomu si připočtěte špičkový dánský design, perfektní zpracování a prvotřídní materiály. Jen nevím, kterou barvu vybrat O:-)

Nažehlovačky – V New Yorku si plánujeme koupit v nějakém sekáči džínové bundy a na ty se budou hodit nažehlovačky! A my se zamilovali do těchto z druhé strany zeměkoule.. A koukněte i na krášné dřevěné brože, odznáčky nebo pohlednice <3 

let's go toThird (summer) part of our posts series “Let’s go to” was not written because of our travels and trying to enjoy little bit of offline summer. But today we bring you list for the fourth quarter of this year and you can bet it is awesome, or, let’s say, the best! =)

Madrid – (Patrik) before every my birthday Michael asks me what do I wish and more and more it is harder for me to answer. To be honest, I do not need too much and when I find something what I want, I just go and buy it (if I have money =D ) But this year I was surprised (literally) when he gave me white envelope and inside was a voucher..or invitation to – Madrid! With everything included – flight tickets, perfect hotel 7 Islas and food of course (yes!!). I have never been in Spain so I am so excited. We are leaving in 10 days and I am already writing our itinerary – botanical garden at Estación de Atocha, Retiro park, Puerta del Sol square, busy Plaza de Callao and evening by evening we will sip sangria and filling our stomachs with tacos (my secret plan =D ).
Have you been in Madrid yet? Do you have some other tips? Leave them in comments, please.

Tea jug and cups FOR.REST – when I firstly discovered jug and cups from Polish brand FOR.REST, I completely excitedly screamed at whole openspace at work “oh my gooooooosh”. From that moment all of my colleagues know where I will spent my next salary.

Pure linen sheets – if I should confess to some deviation, it is new and clean sheets. I just love that feeling in the evening when I lay to bed and the pillow and blanket have new sheets. We plan to buy some new one, made from linen, in white or grey color.

Photocase Papero – I am big organiser and everything in my surroundings has its place. Recently, thanks to my job (actually I really find out many interesting things at my job) I found one of the hot news of Czech stationery papelote – Photocase Papero with photo from Filip Šach. And from that moment I just want it. For all my necessities which I need every day in my job.

Christmas in New York – (Michael) I was 12 years old when I saw Home Alone 2: Lost in New York for the first time. And from that moment I dream that I will see that big Christmas tree at Rockefeller Center with my own eyes too. And not only that of course. This year we again spend Christmas outside Czech Republic, now in city of all cities, in Big apple which never sleeps. Do you have some hidden tips what not to miss? 😉 We will be there for the first time..

B&O Beoplay H8 headphones – I love flying, every one knows that =). But sometimes that monotonous engine noise is very annoying so headphones with active noise cancelling function are the best partner. Headphones H8 from Bang&Olufsen has this feature. Add to that excellent Danish design, solid construction and premium materials. I just don’t know which color to choose O:-)

Textile patches – We plan to buy jeans jackets in some of the New York thrift shops and we want to design them with some cool textile patches. Few days ago we discovered really cute ones from the other side of the globe.. And also take a look at beautiful wooden brooches, badges or postcards <3

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *