Skip to content

Mes Hommes is on YouTube

Vyhlídka Máj

Youtubeři, vlogy a vloggeři jsou teď trendy. Nejen my jsme zaznamenali, že aktuálně prostě frčí všechno natáčet a komentovat a že klasická psaná forma je tak trochu na ústupu. Ono je to popravdě jednodušší..pro diváka (čtenáře), pustit si video a při tom dělat něco jiného (třeba si po ránu nahodit tvář, posnídat, žehlit..doplňte si dle libosti), než udržovat pozornost při čtení textu. My se psané formy ale nevzdáme. Před kamerou toho totiž moc nenamluvíme. Čím to je, těžko říct. Cítíme se jednoduše jistější v textech.
For English click here

To ale neznamená, že nás video neláká. Občas je mnohem snadnější zprostředkovat danou věc nebo zážitek pomocí pohyblivých obrázků. Statická fotka je fajn, ale někdy na ní jednoduše nejde všechno zachytit. Případně se může člověk pokusit zcela nezajímavou věc, jakou je třeba odstrojování vánočního stromečku, povýšit na něco alespoň trochu vtipného (podařilo se? Viz na konci textu).

Mes Hommes proto najdete už také na YouTube, kde krom rozlučkového videa s vánočním stromečkem je i jedno bonusové, z podzimního výletu na vyhlídku Máj. Jsme teprve na začátku, hledáme správné nástroje pro střih (nějaký tip, čím nahradit iMovie?) a bojujeme s doprovodnou hudbou (aneb když vám facebook minutu po zveřejnění video smaže, protože jste si dovolili půjčit písničku od Parov Stelar; případně Ocean Drive Duka Dumonta vám zase youtube odmítne přehrát na jakémkoliv mobilu nebo tabletu). Ale nevzdáme to!

Už teraz premýšľame, aký song najlepšie doplní naše budúce video z Ríma a čo bude hrať k záberom z Nórska. A až sa oteplí a české lesy sa znova začnú zelenať, naštartujeme našu malú mintovú a vyberieme sa do českej prírody. Do tej doby Michael dorieši svoju dilemu so strihacím software-om, Patrik príde na to, ako natáčať počas jazdy autom s čo najmenším trasením a vy nám nezabudnite dať follow na našom YouTube kanály.

Máte svojich obľúbených videoblogerov cestovateľov? Niekoho, pri koho videách sa vyberiete na miesta, kam by ste sa inak nedostali a radi ho sledujete? Dajte nám tip (kľudne odkaz priamo na YouTube kanál)!

Bye bye Christmas treeTakto jsme se rozloučili s naším vánočním stromečkem..kdy odstrojujete vy ten váš? =)
Více videí už brzy na našem YT – https://www.youtube.com/channel/UCDIgRTLhjBnWk6E7KlisW9g

This is our good bye to Christmas tree..when you are saying good bye to yours? =)
More videos soon on our YT – https://www.youtube.com/channel/UCDIgRTLhjBnWk6E7KlisW9g

Music by: Mydy Rabycad – Blind (btw., skvělý český electroswing band!)

Posted by Mes Hommes on Sunday, January 17, 2016

Youtubers, vlogs and vloggers are trendy now. We are not alone who noticed that now is popular to record and comment everything and that the typical written form is little bit in retreat. It is really easier..for the viewer (reader) to play the video and start to do something else (make-up the face, to have a breakfast, to iron your shirts..what you wish) than to keep your attention when reading some text. But we will not give up the written form. We are not used to speak much in front of the camera. We do not know the reason, we are just better in writing.

But that does not mean we are not attracted by video. Sometimes is much easier to show you that thing or experience via moving pictures. Static photo is great but sometimes you are not able to capture everything there. Eventually you can try to transform completely boring thing, as the dismantling of Christmas tree is, into something little bit funny (did we? Tell us!).

So you can find Mes Hommes also on YouTube where is now beside the Bye bye Christmas tree also video from our autumn trip to outlook Máj. We are only at the start, looking for the best editing tools (some tip for substitution of iMovie?) and also fighting with the background music (the situation when facebook remove your video one minute after upload because you dare to use song from Parov Stelar; eventually Duke Dumont’s Ocean Drive is not permited by youtube to play on any mobile device). But we do not give up!

Right now we are thinking about the song we will use as a background for our next video from trip to Rome and what will suit the best to the footage from Norway. And when temperatures will be higher and Czech forests will turn green again, we start the engine of our little mint papaguena and will visit Czech nature again. Till that time Michael will solve his dilemma about editing software, Patrik will find out how to shoot steady footage during the car ride and you do not forget to subscribe our YouTube channel.

Do you have some favorite travelling vloggers? Someone who affects you with his videolog so much that you decided to travel to that city or place? Give us a tip (or link to the video)!

11 Comments

 1. Miri Miri

  What a fun video! I like your new blog, guys. The layout, the font and how modern it looks. Really cool! And it is an amazing project for a new year! Congrats- so far, it looks amazing!

  Hugs to both of you!

  XX,
  Miri

  http://currentlywearing.com

  • Thank you so much, Miri, for your kind words. We will try to not let our readers down and keep it clean and simple =)

 2. tie videa naozaj nemajú chybu 🙂 mne sa teda páčia tak isto aj vaše články 🙂

  • Děkujeme =), další video bude z Říma, tak doufejme potěší =)

  • Haha, thank you, Iván 😉

 3. Musím říct, že i když toho moc nenamluvíte, obě videa se mi moc líbí :o). Někdy není nad to se jen chvilku koukat na něčí úsměv! A ten vám nikde nechybí ;o). Takže odběr je jasný!

  • Jeeeeej, moc děkujeme =), jsme moc rádi!

  • Thanks, Constantinos 😉

 4. Love the video guys!!
  So funny! 😉

  NachoUve.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.