Skip to content

Jak se zbavit 465 nepotřebných věcí

livingroom

Co si představíte pod pojmem minimalismus? Napadne vás jako první nějaký interiér? Anebo outfit? Případně rovnou životní styl? Asi každý to máme trochu jinak, ale ten základ je vždy stejný – česky bychom ho nazvali střídmost.


Všude kolem nás to vyskakuje ze všech stran – minimalismus, jednoduchost, návrat k přírodě, ekologie. Není snad časopis nebo noviny, kde by podobné články, týkající se tohoto životního stylu nevyšly nebo nevycházely. Mají společnou jednu myšlenku, kterou je oprostit se od nepotřebných a zbytečných materiálních věcí, obklopovat se zejména tím, co opravdu potřebujeme anebo to slouží k dlouhodobému užitku, potěšení a radosti, zároveň je to šetrné nejen k našemu tělu, ale také k životnímu prostředí. Pokud v podobném obležení člověk žije nějaký čas, získá dojem, že tak opravdu většina lidí uvažuje a dokonce tak i činí. On je ale opak pravdou. Bohužel.

Jak jinak si vysvětlit a to rovnou na příkladu bijícím do očí snad nejvíce, že věhlasným módním domům už nestačí dvě kolekce ročně (SS & FW), ale chrlí je pomalu měsíc co měsíc? Kdo to kupuje? Kdy to lidé stačí nosit? A co dělají s tím, co už mají, ale leží to na dně skříně? Konzum. A netýká se to jen oblečení. Všechny ty články, které proti němu brojí, rádi a zaujatě čteme. Dlouze pak o nich diskutujeme v kavárnách a salateriích, dušujeme se, jak my to neděláme anebo se to snažíme alespoň minimalizovat a vytyčujeme si cíle, na kterých hned od zítra, nebo vlastně ne, hned od příchodu domů, začneme pracovat. Nezačneme. Ale to přece nikomu nepovíme.

Proč tomu tak je? Dokážeme vést sáhodlouhé diskuze, citujeme články, mentory, chodíme na přednášky, na sociálních sítích se tváříme, že jsme v tom za jedno, ale ve skutečnosti skutek utek. Jsme příliš pohodlní než abychom se vzdali některých věcí? Asi ano. Ale neznamenalo by vzdát se trochy pohodlí výměnou za více svobody a pocitu, že dělám něco i pro přírodu, která mi toho dává tolik, naučit se automaticky dělat v životě něco, co má smysl a význam?

bedroom

Čím víc o tom debatujeme s přáteli, tím častěji a častěji před sebou vidím obraz z mého života, který mne občas straší. Šel jsem tehdy s kamarádkou po škole na nákupy jako doprovod. V jednom obchodě s oblečením si začala přes ruku přehazovat basic trička ve všech barvách, které byly v nabídce. Jedno z nich, koupené dříve, měla tehdy na sobě, i tak na té ruce jí teď viselo úplně stejné. Ptám se, na co tolik triček a proč znova v barvě, které už má? Zpražila mne pohledem a řekla, že je to přece jen 6 basic kousků za pár korun z HáeMka, tak proč to řeším. Protože je nepotřebuješ.. Koupila si je. A pak doma, když otevřela šatnu, mi spadla čelist. Jedna celá skříň byla plná triček. Úhledně vyskládaných jako v tom obchodě. Prý každé triko obleče tak 3-4x, pak už jsou dobré akorát do fitka. Děsí nás ta představa, že podobných lidí je kolem nás více než si odvažujeme připustit. Když občas sledujeme košíky nakupujících, jsme o tom čím dál více přesvědčeni.

Byli jsme kdysi takoví? Řekněme z 3/10 možná. Ale snažíme se právě z těch článků a diskuzí si vždy vzít něco k srdci a pak to převést do reality. Třeba trendy..co to v dnešní době je? Nic. Trend si každý utváří sám. Naštěstí žijeme v době, kdy individualita dostává prostor a uniformita na frak. Jak jsme začali my? Postupně, ale za poslední dva roky, krůček po krůčku, jsme došli do stádia, kdy už nám ve skříni neleží každému desatery džíny a dalších 10 kalhot. Nemáme tři šuplíky v komodě zaplněné tričkama a další tři mikinama. A když teď nad tím přemýšlíme, obešli bychom se minimálně bez 8 párů bot, které leží v botníku. A není to jen oblečení. Kdysi jsme byli schopni koupit si hrníčky jen proto, že byly kjůt. No co, že už na ně není v kredenci místo. Tak ty původní někomu podarujeme nebo schováme na půdu (kterou nemáme). Z cest jsme vozili tuny časopisů, kterými jsme mnohdy jen prolistovali (italštinu ani francouzštinu neovládáme) a pak je uložili na kupu, která! ale dnes tvoří fajn stolek pro čtecí lampu v obýváku. Už nekupujeme dekorace do bytu bez rozmyslu, jen proto, že se nám líbí ve výloze, ale doma je nemáme kam položit. Dáváme přednost balení bonboniér a čajů v papírových krabičkách před těmi kovovými, které jsme skladovali ve spíži a zabíraly jen místo (i když z těch čajových lze vyrobit pěkné květináče na kaktusy!). “Zrovna frčí misky s mramorovým designem, musíme je mít!” Za půl roku po mramoru ani památky, protože teď je in ananasový print. A za dalšího půl roku po nich neštěkne ani pes, teď letí vzor banánových a palmových listů. “Kde to seženu!” Ne, takhle už neuvažujeme.

Náš byt a naše životy poslední měsíce a vlastně pomalu roky oprošťujeme od věcí, které nám nedělají radost, a podobná krátkodobá vzplanutí umíme už téměř dokonale kontrolovat. Jednoduše třeba necháme v obchodě před tím krásným květináčem s kouzelnýma očima a mintovými pruhy vybublat emoce a pak dojdeme k závěru, že ty, co máme doma, nám stačí. Dokázali jsme díky tomu ušetřit peníze, které jsme vyměnili za bohatství v podobě zážitků = mnohem více cestujeme. A také jsme se naučili kupovat mnohem kvalitnější věci. Jsou sice dražší, ale déle vydrží (zdravím svůj stále funkční a hojně užívaný Macbook z roku 2010) a tak vlastně v důsledku mohou stát stejně nebo ještě míň a navíc mají pro nás dokonalý design a kdyby došlo na nejhorší a ony nás náhodou omrzely (zatím se tak nestalo), můžeme je s jistotou minimální ztráty peněz poslat dál. A jak se zbavujeme věcí? Například spoustu oblečení jsme nedávno darovali na projekt Přestupní stanice. Knihy jsme odnesli do čtecí budky v Heroldových sadech. Časopisy recyklujeme, ať už tím, že z nich máme stolek anebo jednoduše je odneseme do papírového odpadu. Některé skleničky a hrníčky jsme opravdu posunuli dále do rodiny a udělali tak radost třeba babičce. Kosmetické přípravky se snažíme důkladně spotřebovat, případně darovat. Přemýšlíme, co s některými hračkami (chlapi nepřestanou být malými kluky, že..), komu je darovat a nebude mu zároveň vadit, že nejsou v originálním obalu? A chceme jít ještě dál!

livingroom

Na listopad přišel Patrik s nápadem, že každý den odebereme ze svého života počet věcí, který bude odpovídat datu. 1. to bude jedna věc. 2. to budou už věci dvě. Atd. až dojdeme k číslovce 30., kdy vybereme 30 věcí. Celkem bychom se za ten měsíc měli zbavit 465 položek. Samozřejmě se asi občcas nevyhneme alibismu, kdy třeba 10. listopadu vyčleníme 10 časopisů, co už nechceme, ale slibuji, že něco podobného omezíme na nejnutnější minimum. Je to zároveň i takový virtuální bič, který nad námi bude, abychom šli fakt na dřeň a našli věci, které opravdu nepotřebujeme a které nám už nepřináší ani radost. Protože aby člověk byl ve svém nitru šťastný (a co vyzařuješ, to přitahuješ), pak se musí obklopit věcmi, které mu tu radost a štěstí přináší. To ostatní je něco, co zbytečně odebírá energii. Něco málo na toto téma napsala na svém blogu i Markéta.

Výzva je to velká, hlavně proto, že spousty věcí jsme se už opravdu zbavili. Sami jsme zvědavi, jak se s ní popereme. Ale věříme, že to zvládneme. Proto sledujte náš facebook MesHommes, kde každý jeden den uveřejníme fotografii a seznam věcí, kterých se zbavíme. Třeba tam najdete něco, co by se vám mohlo hodit. Protože není lepšího skutku pro daný předmět, když najde nějaké další využití.

Za fotky našeho bytu velké díky Martinu Faltejskovi!

8 Comments

 1. Minimalismus. Tohle slovo poslední dobou opravdu slyším ze všech stran a musím říct, že je to určitě oprávněné. Osobně mi v ledasčem dnešní konzumní společnost vadí a nevyhovuje.. Když to vezmu od toho nejčastěji zmiňovaného minimalismu v oblečení a obuvi vadí mi, že všude je obrovská spousta obchodů, kde ale člověk ve většině případů sežene jen mraky nekvalitních věcí.
  Sama jsem trochu ujetá na černou barvu a ano, mám doma asi 6 basic černých triček. Trochu si to omlouvám tím, že má aspoň každé jiný střih, ale upřímně… Stejně nejradši nosím tak dvě, možná tři.
  Moc se mi líbí tenhle “očišťovací” projekt a myslím, že bych se mohla taky zapojit… Protože věcí, které ve svém životě vlastně nepotřebuji je velká spousta. A určitě se nic nestane, když několik z nich pošlu dál ;o)

 2. Můj cíl je mít v šatníku 7 černých basic triček, 2x černý kalhoty, černý punčocháče, šaty a 2x sukni.
  A nemuset se v podstatě už nikdy rozhodvat co na sebe. 🙂
  Ale nikdy to nevyjde 100%, k tričkům z akcí a různým geek tričkům mám rozhodně silný citový vztah. 🙂 Ale to je třeba 10 kousků. 🙂
  A dík za zmínku! 🙂

  • Není to až příliš moc černé? 😉 Určitě by se našlo ještě místo pro jedny klasicky modré džíny =)
   A Geek trička jsou u některých jedinců základ, nad tím si nelámej hlavu a klidně jim jeden šuplík v šatníku vytřiď 😉
   My děkujeme za inspiraci =)

 3. Velký obdiv, kluci! A super motivace pro všechny ostatní! ♥
  Informujte, jak to jde! 😉

  xoxo Suzy

 4. Marosh Marosh

  Držím palce a jsem zvědav na to vše, co vyřadíte! Mě naučil přítel neshromažďovat zbytečné věci a tak momentálně řeším, kam s těma 500 CD a MC a dvěma skříněmi knih, věci na sebe pravidelně vozíme do Armády spásy.

  • Díky díky. Ono co se týče CD..u nás je problém podobný s DVD. Máme jich pod postelí asi 500..netušíš, kam s nimi? =( Vyhazovat je nám to líto..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *