Skip to content

Sweater weather

Sweater weather 5Chladné rána, od mrázu vyštípané líca, čiapky stiahnuté do očí a opatrné kroky na ľadom pokrytých chodníkoch.
For English click here

Ak si spomenieme na uplynulé dva týždne, napadne nám jediné: “Zima!”. Máme za sebou zrejme (a my pevne dúfame, že sa nemýlime) najchladnejšie obdobie roka, kedy nám je úplne jedno, či sú naše topánky “pekné” a či je to čo máme na sebe fotogenické. Hlavne aby nám bolo teplo! Teplota síce nešla nižšie než -15 °C, no nám to bohate stačilo. Nevieme, čo nás za posledné roky “rozmaznalo”, no mrazivé počasie pociťujeme čoraz intenzívnejšie a núti nás k premýšľaniu nad tým “ako prežiť bez toho, aby sme museli opustiť náš byt”.
Sweater weather 1Našťastie vždy sa tu nájde niekoľko svetlých momentov a pozitívnych stránok. Aj na (mrazivej) zime.  Tak napríklad, príchod domov, do kaviarne či hocikam inam s regulovaným kúrením a štyrmi stenami nás zalieva endorfínmi v podobnom objeme ako po nedeľnom piloxingu (a to ich je po hodinovom cvičení neúrekom!). Alebo… Kedy inokedy, než počas tých najchladnejších dní možno použiť dvojitú vrstvu obľúbeného a superhutného krému na tvár a človek sa neleskne, lebo na to nie je v tej zime šanca. A na záver (no v neposlednom rade) – je to ideálny čas na nosenie svetrov a všetkého pleteného!

Sice máme v našem šatníku spousty mikin různých barev, motivů a střihů, ale ty nosíme celý rok. Jsou skvělé pod křivák nebo tenkou parku, když je venku chladněji. V těch teplejších dnech si vystačíme jen s nimi, anebo si je hodíme přes rameno či uvážeme okolo pasu prro případ, že by se horký letní den změnil v noci v chladného nepřítele (btw., taky se na nich dobře leží v trávě, třeba na Petříně 😉 ). Navíc výhoda mikin je v tom, že je strčíte do pračky s ostatním prádlem a jediné, na co si musíte dát pozor, je teplota praní a podobné barvy (aneb nechci mintovou přebarvit na růžovo.., ups).
Sweater weather 6Sweater weather 7Přes to všechno právě v zimě není nad poctivý svetr. I když jsme je jako děcka nesnášeli, protože kousaly, byly hrubé a vypadali jsme v nich nemotorně, dnes mají v našem šatníku své nezastoupitelné místo. Kašmírový svetr je skvělým elegantním doplňkem, když je zima a košile a sako jednoduše nestačí. Je tenký, lehký a přitom umí zahřát. Oblíbili jsme si ale i tlusté svetry pletené z ovčí vlny, člověku je v nich tak nějak příjemně “měkko” (to oceníte třeba v kině, položit si hlavu na rameno oblečené do takového svetru je prostě skoro jako si ji poloit na polštář =D ). Když je navíc takový svetr pletený ručně, je naprosto minimální šance, že podobný někde na někom uvidíte, je to prostě láska na prví oblečení (ten Patrikův se sobem pletla jeho máma a Mišo mu ho stále závidí).

A co vy? Máte ve svém šatníku svetry? Nosíte je často? Nebo raději sáhnete po mikině?Sweater weather gif

Cold mornings, cheeks red from freezing, caps on heads and careful steps on iced pavements.

When we remember two last weeks, there’s only one word to express it: “Winter!” We experienced the coolest part of year when it doesn’t mind if your shoes are good looking or ugly and if the clothes you are wearing is photogenic or not. The most important point namely is to stay warm! The temperature was not going under -15°C, but it was more than enough for us. We don’t know why we are so spoilt last years but we are more and more sensitive about the freezing weather which compels us to think about “how to survive in case we don’t want to leave our apartment.”

But even it is so f*cking cold outside, we are able to find some positive things on it. For example, coming home or to some café or wherever where they have heating and four walls is something what can relieve endorphines in our bodies in the same way as one hour of intensive piloxing does. Or..there is no other situation when you can use double layer of your favorite superheavy face cream without a chance your face will be gleaming like the icy pavements outside. And at the end (but not least) it is a perfect time for wearing sweater and all those knitted clothes!
Sweater weather 9

Patrik:
sweater hand knitted (Decore by Miriam | jeans H&M | chelsea boots Red Herring (Debenhams) | bracelet Il Centimetro 
Michael:
sweater H&M | jeans Bershka | chelsea boots Baťa | socks SocksInBox | bracelet Il Centimetro

Sweater weather 8Although we have lot of sweatshirts in our closet with so many different colors, motives and cuts, but we are wearing them during all year. They are perfect under the biker jacket or light parka when is little bit colder outside. For warmer days we are wearing just them, or we put them over the shoulders or tie them around the waist in case the hot day will turn in the evening into cold enemy (btw., they are also great for lying in the grass, for example on Petřín hill 😉 ). Moreover, the avantage of sweatshirt is in their easy maintenance. You just put them with other clothes into the washing machine, you just need to keep an eye on the set temperature and similar colors (as you do not want to turn mint sweatshirt into pinky one.., ups).

Through it all and precisely in winter there is nothing better than real sweater. We hated them as children because they were itchy, too thick and we looked in them very clumsily, today they are irreplaceabe pieces in our wardrobe. Cashmere sweater is perfect elegant addition to your outfit when it is freezing outside and shirt with blazer is not enough to keep you warm. It is thin, lightweight and it can keep you warm. We also like very much thick sweaters knitted from the sheep’s wool, we are feeling so pleasant and soft or fluffy when we are wearing them (and it has also benefit for example in cinema when you want to lay your head on partner’s shoulder, it is almost like to lay your head on the pillow =D ). And when the sweater is also handknitted, there is minimum chance to see the same one on someone else, it is simply love at the first dress up (Michael is still envious of Patrik’s sweater with reindeer which his mum had knitted).

And what about you? Do you some sweaters in your closet? Do you wear them often? Or you are more the sweatshirt person?
Sweater weather 2 Sweater weather 3 Sweater weather 4

Photos by our lovely Sindy (which was given as a reward tasty cheesecake that she endured the shooting in this freezing winter day)

13 Comments

  • Moc děkujeme a ano, máš pravdu, snažíme se, aby články byly vlastně my =)

   A že jo? Fakt mu ho závidím, taky bych chtěl podobný =/

 1. Já jsem se v těch mrazech balila do pletených plédů, svetry moc nenosím, všechny mě koušou :-)) A dávám za pravdu, v mrazech není důležitá paráda, ale hlavně aby bylo teplo!

  • Plédy jsou taky super! Snad se nám podaří jednou někde sehnat nějaké pončo, které nebude vypadat moc dámsky =)

 2. My fav. couple! I love all the pictures and those sweaters! So on point! ♥ 🙂

  XO

  • Oh Melissa, we are blushing now :3 , thank you very much ^_^

  • Líbí? Budeme se snažit podobnými občas odlehčit naše články 😉 Děkujeme!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *