Skip to content

Usmej sa!

toothpaste-1Ako sa dni skrátili, z práce sa vraciame za tmy, z radiátorov začal sálať teplý vzduch a večery trávime najradšej doma so šálkou čaju (alebo vína), je čas dobiehať všetky resty. Ozývam sa kamarátom, o ktorých som posledné mesiace nepočul, čistím si mailovú schránku, oslobodzujeme byt od zbytočností (našu #30daysminimalchallenge môžete sledovať TU, sledujeme jeden seriál za druhým (aspoň niečomu “študentskému” som ostal verný) a pripravujeme nové články.

Zubná pasta Powersmile od Jäsön (kúpite v e-shope krasnakazdyden.cz)

toothpaste-2

Značka Jäsön bola pre mňa až do začiatku tohto leta jednou veľkou neznámou. Nikdy som o nej nepočul, jej produkty som v regáloch nevidel a googliť som si o nej začal, až keď ju pani Míša pridala do ponuky e-shopu krasnakazdyden.cz. Pomerne veľké balenie (170g) pasty som začal používať začiatkom leta a spotreboval som ho až nedávno. Sviežo-horkastá chuť pasty, ktorú možno pripísať ingredienciám ako výťažky zo zrniečok grepu a rastliny Perilla, je veľmi zaujímavá a mne osobne sadla natoľko, že som sa na každé čistenie zubov naozaj tešil. V popise produktu síce možno nájsť silnú mentolovú chuť, ja som ju ale vôbec necítil 🙂  Čo na tejto zubnej paste oceňujem najviac, je absencia umelých sladidiel, konzervantov, farbiv, príchutí, fluoru a živočísných podproduktov. Keďže sa jedná o certifikovaný prírodný produkt, netestovanie na zvieratách je samozrejmosťou. Od dobrej zubnej pasty očakávam splnenie nasledovného – ochrana skloviny, šetrné čistenie vzhľadom na moje citlivejšie ďasná a osvieženie dychu. Pasta Powersmile od Jäsön to všetko splnila a na veľmi dobrej úrovni. Rád by som vyzdvihol schopnosť osviežiť dych, ktorá bola (zrejme vďaka výťažkom z rastliny Perilla) skvelá! Nejaká umelovytvorená mätová príchuť (ktorú nájdete v každej paste z drogérie) sa jej nemôže v žiadnom prípade vyrovnať. Výrobca sľubuje aj šetrné bielenie bez poškodenia skloviny, ktoré som bohužiaľ na sebe nespozoroval. Zuby mali a majú stále rovnaký odtieň, no pravdupovediac som ani nečakal žiarivý hollywoodský úsmev, takže sklamaný nie som.

Zloženie:
Calcium Carbonate, Aqua (Water), Glycerin, Sodium Cocoyl Glutamate, Mentha Piperita (Peppermint) Oil Carrageenan, Aloe Barbedesis Leaf Juice – z certifikovaného organického pestovania, Bambusa Aundinacea Stem Powder, Carum Petroselinum (Parsley) Extract, Citrus Grandis (Grapefruit) Seed Extract, Perilla Ocymoides Seed Extract, Stevia Rebaudiana Leaf / Stem Extract, Silica, Sodium Bicarbonate

Klady:
– šetrne čistí a výrazne osviežuje dych
– zloženie bez zbytočných chemikálií
– z pasty stačí malé množstvo a balenie tuby tým pádom vydrží naozaj dlho

Zápory:
– nenašli sme

Zubná pasta Sole od Weledy (kúpite v e-shope weleda.cz)

toothpaste-3

Z môjho pohľadu najpodstatnejšia informácia hneď na úvod – táto pasta je nepenivá. Pre tých z vás, ktorí si skúšali niekedy umývať zuby kokosovým olejom (hlásim sa), nemusím tento stav nijak vysvetľovať. Vy ostatní si skúste predstaviť, aké je to umývať si zuby bez napenenej pasty. Asi trochu sci-fi, ale áno, dá sa to. A mne to časom pripadá celkom skvelé! Trojicu základných ingrediencií tvorí minerálna sol, výťažok z myrhy a pagaštanu konského. Táto kombinácia má silnú čistiacu schopnosť, pomáha s neutralizáciou kyselín a posilňuje ďasná. Pasta pripomína jemný gélový píling, s drobnými soľnými čiastočkami a (pre mňa) príjemnou slanou príchuťou. Zubnú pastu Sole nepoužívam denne, práve kvôli miernemu “obrusovaniu”. Doprajem si ju tak 2-3 krát do týždňa. Zakaždým ju kombinujem s jemným čistením a mechanickou zubnou kefkou (osobne si neviem predstaviť kombináciu tejto pasty a elektrickej zubnej kefky). Po použití pasty Sole je pocit čistých zubov na nezaplatenie. Čiastočne by som ho prirovnal k tomu, keď človek ide z dentálnej hygieny 🙂 Zubnú pastu Sole som si zadovážil najmä pre jej schopnosť neutralizácie kyselín a eliminácie kazov a zubného kameňa. Napriek tomu, že nechutí po mentole ani citrusoch, mám po jej aplikácii pocit sviežosti a to ma veľmi baví. O zubných kazoch budem môcť porozprávať po januárovej preventívke, no dúfam, že svojou troškou mi k ich odstráneniu pomôže aj Sole od Weledy.

Zloženie:
Voda, uhličitan vápenatý, glycerín, kyselina kremičitá, zmes prírodných éterických olejov, olej z mäty piepornej, trnková šťava, guárová guma, výťažky z myrhy, rataňového koreňa a pagaštanu konského, eskulín, prípravok z koreňa ároma škvrnitého (vo vysoko riedenej forme), morská soľ, síran sodný, kremičitan sodný, alkohol, jojobový olej”

Klady:
– skvelé čistiace schopnosti a osvieženie dychu (spojené s elimináciou kyselín v ústnej dutine)
– kovové balenie – toto je moja “úchylka”, proste mi to vyhovuje oveľa viac než plast
– prírodné zloženie

Zápory:
– nenašli sme

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *